Blog

Pęcherze po postawieniu baniek

od w Informacje, Zdrowie 25 listopada 2023

Często pojawia się temat czy pęcherze wywołane bańkami są efektem braku umiejętności ich stosowania a nawet efektem poparzenia? To, że występują również przy bańkach bezogniowych ostatecznie wyklucza przyczynę w postaci poparzenia. Najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania pęcherzy pod bańkami jest zbyt dużą wilgoć w organizmie i mocna infekcja wirusowa, bo wirusy uwielbiają takie środowisko. Co do infekcji, sprawa jest jasna, ale już o wilgoci warto wspomnieć z czym ona się wiąże i jakie mogą być przyczyny.
W praktyce występują dwa rodzaje wilgoci. Wilgoć zimna jest spowodowana nadmiernym spożyciem pokarmów o charakterze zimnym i wilgotnym: słodkich pokarmów i gazowanych napojów, produktów mlecznych i używek. Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne, takie jak przebywanie w wilgotnym, zimnym środowisku. Wtedy do terapii próżniowej warto włączyć zabiegi moksą solną/niebiańską https://odzyskajzdrowie.pl/zdrowie/moksa-solna-sposobem-na-rozne-dolegliwosci/
Natomiast wilgoć gorąca jest spowodowana nadmiernym spożyciem pokarmów o charakterze gorącym i wilgotnym, szczególnie smażonych, ponieważ proces smażenia powoduje zwiększenie zawartości tłuszczu i wilgoci w pożywieniu, a także alkohol i kawa. W obu przypadkach niedostateczna aktywność fizyczna oraz emocje takie jak zamartwianie się, lęk czy smutek sprzyjają gromadzeniu się wilgoci w organizmie.
Zazwyczaj organizm wysyła nam już wcześniej sygnały:

  • Ociężałość, zmęczenie, brak energii
  • Obrzęki, bóle stawów, sztywność mięśni
  • Zaburzenia trawienia, nudności, wymioty
  • Problemy skórne, takie jak trądzik, grzybica
  • Problemy z układem oddechowym, takie jak kaszel, katar, astma
  • Zaburzenia miesiączkowania, bóle piersi

które zazwyczaj lekceważymy. Niestety często za te zaniedbania dostaje się bańkom: bo źle postawione, bo za długo trzymane itp. Na szczęście zostały przeprowadzone badania mające na celu zidentyfikowanie i porównanie składników molekularnych płynu z pęcherzy z terapii bańkami i pęcherzy z oparzeń.

W badaniu pobrano próbki płynu z pęcherzy, lub bąbli jak kto woli, od piętnastu pacjentów poddanych terapii bańkami (grupa bańki) i oparzeniach (grupa Oparzenia). Okazało się, że składniki białkowe znacznie różnią się między pęcherzami powstałymi z baniek a pęcherzami powstałymi w skutek oparzenia. Bąble powstałe w wyniku działania baniek zawierają kilka białek, które są związane z aktywacją niektórych szlaków immunologicznych, w tym antyoksydacji, antyapoptozy, naprawy tkanek i regulacji metabolicznej. Badania nie pozostawiają wątpliwości skąd biorą się pęcherze przy bańkach.

Kolejnym dylematem jest co robić jak się pojawią pęcherze. Tu są dwie szkoły.
Pierwsza, żeby nic nie robić i same się wchłoną, ale najczęściej jest tak, że po prostu popękają w nocy i płyn z nich się wydostanie. Druga mówi o tym, żeby je delikatnie zdezynfekować, najlepiej czystym spirytusem i sterylna igłą iniekcyjna przebić a następnie nałożyć jałowy opatrunek. Za tym drugim rozwiązaniem przemawia więcej rzeczowych argumentów. Każdy jednak powinien podjąć decyzję wynikającą z jego przekonania. Jedno jest pewne, nie ma potrzeby w żadnym wypadku wpadać w panikę po pojawieniu się pęcherzy.
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29458925/



3 komentarzy
  1. A kto robił powyższe badania ? I czy są udokumentowane ? Pytam ponieważ najczęściej pęcherze są kojarzone że źle wykonanym zabiegiem i poparzeniem . Czy może jest jakaś publikacja ,książka wyjaśniająca kontrowersje bąbli. Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie Edyta

  2. Dziękuję za wyjaśnienie, już jestem spokojniejszy! ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *