Blog

Czy terapia próżniowa może być pomocna po intensywnym wysiłku fizycznym?

od w Informacje 27 maja 2024

Intensywny trening fizyczny wywołuje w organizmie szereg procesów fizjologicznych i biochemicznych, które mają na celu adaptację do wysiłku oraz poprawę wydolności. Oto niektóre z kluczowych procesów:

  1. Mikrouszkodzenia mięśni: Intensywny trening prowadzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, co jest niezbędne do ich późniejszej regeneracji i wzrostu (hipertrofii).
  2. Stan zapalny: Mikrouszkodzenia mięśni inicjują stan zapalny, który jest częścią procesu gojenia. Stan zapalny stymuluje napływ komórek układu odpornościowego, które usuwają uszkodzone tkanki i inicjują naprawę.
  3. Synteza białek mięśniowych: Po treningu dochodzi do zwiększonej syntezy białek mięśniowych, co sprzyja regeneracji i wzrostowi mięśni.
  4. Zwiększenie przepływu krwi: Trening zwiększa przepływ krwi do mięśni, co poprawia dostarczanie tlenu i składników odżywczych oraz usuwanie produktów przemiany materii.
  5. Produkcja wolnych rodników: Intensywny wysiłek fizyczny zwiększa produkcję wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki. Organizm aktywuje mechanizmy antyoksydacyjne, aby przeciwdziałać temu zjawisku.
  6. Adaptacje układu sercowo-naczyniowego: Regularny trening prowadzi do poprawy wydolności serca i układu krążenia, co objawia się m.in. zwiększoną objętością wyrzutową serca i lepszym dotlenieniem tkanek.

Jeżeli jednak przekroczymy granicę rozsądku to może to powodować szereg niekorzystnych zjawisk w organizmie, takich jak: zwiększone zmęczenie, spadek wydolności fizycznej, bóle mięśni i stawów, zaburzenia snu, zwiększona podatność na kontuzje, zwiększając ryzyko infekcji i chorób, a nawet może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, takich jak zmniejszenie poziomu testosteronu u mężczyzn i zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet.Jeżeli by się tak stało, to wtedy z pomocą przychodzi terapia próżniowa bańkami ogniowymi. Bańki są umieszczane na skórze, w miejscach w których odczuwamy ból, ale nie tylko bo również oddziałując poprzez punkty akupunkturowe, poprawiamy wydolność i regenerację organów wewnętrznych. Dlaczego w takich sytuacjach terapia próżniowa jest pomocna?

  1. Poprawa krążenia: Zastosowanie baniek zwiększa przepływ krwi w obszarze zabiegu, co może przyspieszyć dostarczanie składników odżywczych do mięśni oraz usuwanie toksyn i produktów przemiany materii.
  2. Redukcja napięcia mięśniowego: Terapia próżniowa może pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni i zmniejszeniu bólu mięśniowego, co jest szczególnie korzystne po intensywnych treningach.
  3. Zmniejszenie stanów zapalnych: Podciśnienie wytwarzane przez bańki może stymulować układ limfatyczny, pomagając w redukcji obrzęków i stanów zapalnych.
  4. Przyspieszenie regeneracji: Poprawa krążenia i redukcja napięcia mięśniowego mogą przyspieszyć proces regeneracji mięśni po treningu.
  5. Relaksacja i redukcja stresu: Zabiegi z użyciem baniek mogą działać relaksująco, co przyczynia się do ogólnego poczucia dobrostanu i redukcji stresu związanego z intensywnym treningiem.

Te zalety terapii próżniowej odkryło wielu wybitnych sportowców i mistrzów olimpijskich.

Zdjęcie Internet (PAP/EPA)